Jag har tittat på webbisar..
Nu ska jag erkänna en sak, kanske inte kommer som en större chock egentligen men ändå, jag saknar att vara gravid! Åh vad jag vill kissa på en sticka och få se hur den blir positiv och sen kissa på ännu fler stickor och få se det där fantastiska resultatet flera gånger.
Sen börja känna rörelser och lista ut att det där var nog bebisen och inte en fis på tvären. Att få ligga på den där britsen med magen framslängd och fem liter glidmedel på och se med egna ögon på det lilla livet som ligger där inne, hur hen rör på sig och sparkar. Tränar på att andas. Ett hjärta som slår fort.
Jag saknar att ha en stor mage med en bebis inuti, ligga i sängen på kvällarna och känna hur det bökas och stökas där inne. Fundera på hur bebsien kan tänkas se ut, när kommer allt att starta och HUR kommer det starta!?
Gå till barnmorskan och lyssna på hjärtat. Räkna ner. Peta på bebiskläderna och äntligen få tvätta så det är klart.
Jag vill vara på förlossningen med värkar och sen få krysta, känna hur nära det är och sen det absolut bästa av allt. Få se och höra mitt barn för första gången.
Den där absolut första tiden då bebisen är pytteliten och inte gör annat än äter, sover och skiter. Bara få lukta och gosa bebis hela dagen lång. (minus illauktande avslag och ont i brösten men det märks som inte av ändå)

Jag vill definitivt ha ett till barn, ja Danne också såklart, men inte än på några år. Jag hade gärna varit gravid nu men är så verkligen inte redo för barn nummer tre. Hen får komma när jag har pluggat klart och barnen är lite äldre.



Jag är likadan. Vi hade båda en lång period sen vi fick veta Svantes diagnos där vi båda kände att vi inte ville ha fler barn. Sen när jag började på neo så blev jag sjukt sugen på att vara gravid igen, blev galen av att se alla gravidmagar och minipinibebisar! Och när min systerson föddes och vi träffade honom för första gången så sa oskar “jag är läskigt sugen på en bebis till!”
Nu när jag var på BVC på praktik så kände jag för första gången att jag längtade efter en bebis också och inte bara att bli gravid..
Men vi är på samma spår som ni, vi är inte sugna på en bebis till NU utan jag ska bli klar först och jobba lite. Sen kanske lagom att gå hem till barnmorskeutbildningen så kan jag plugga teori hemifrån när jag är mammaledig