Skaffa en egen blogg - Klicka här »     Logga in »     |     Diskutera i vårt forum     |     Hjälp med din blogg?     |     Senaste aktiviteter på minbebis.com:

Inlägg under 'Baka'

Morotskaka

2013-02-15 @ 12:20

Igår bakade jag medan lillan såg på film. Hon ville inte vara med då. Denna gång vart det morotskaka och den vart supergod! Precis som den ska vara, saftig och mjuk. :) Inte alls som på caféerna där de är torra och äckliga…

20130215-082041.jpg

Mini cupcakes

2013-02-10 @ 12:32

Idag har jag och gumman fixat några cupcakes. Vart ju så sugen på att använda den nya formen jag köpte igår så vi slängde ihop några stycken. Små gulliga och goda sådana också! :)

20130210-122924.jpg

Baka baka liten kaka

2012-12-13 @ 12:37

I morse bakade jag och Felicia den sista biten av pepparkaksdegen, och förberedde lite muffins tills Johnny födelsedag nästa vecka. :)

Julbak nr 3

2012-12-09 @ 23:22

Igår kväll vart det julbak nr 3. Denna gång var det knäckens tur att bli till. :)

Nougattoppar

2012-12-05 @ 14:00

Här kommer receptet på nougattopparna som bakades igår. :)

Nougattoppar

Ca 35 st

Ca 35 hasselnötter
125 g mörk choklad
250 g mjuk nougat

  1. Rosta hasselnötterna i en torr stekpanna på medelvärme. Vicka på pannan med jämna mellanrum så att de blir jämt rostade. De är färdiga då det börjar knäppa i skalet och de fått en svag gyllenbrun färg. Ställ åt sidan att svalna.
  2. Lägg nötterna i en handduk och vik den dubbel. Gnugga kärnorna tills allt löst skal trillat av.
  3. Bryt chokladen i mindre bitar och smält över varmt vattenbad eller i mikrovågsugn.
  4. Bryt nougaten i mindre bitar och lägg ner i den smälta chokladen. Rör om tills allt smält och krämen är slät.
  5. Ställ smeten svalt att stelna till krämig konsistens. Rör om i den någon gång under tiden så att den stelnar jämt.
  6. Fyll den krämiga smeten i en sprittspåse som försetts med en krusig tyll (sprits).
  7. Lägg nötterna en i taget på smörpapper och spritsa en nougattopp så att nöten hamnar mitt i pralinen. Ställ hela smörpapperet med pralinerna svalt att stelna innan de lossas från papperet.

Lediga dag

2012-11-22 @ 15:05

Ja idag är ju jag och Felicia ledig från jobb och dagis. Jag har passat på att städa Felicias rum ordentligt, möblerat om, putsat fönstret och satt upp hennes julgardiner också. :)

Efter lunchen bakade vi lite pepparkakor. :) Det är så bra med den degen som jag har köpt. Den är uppdelad i 3 lika stora delar så vi bakade bara en del idag. Därav gick det lite bättre och Felicia vart inte lika rastlös som hon brukar bli efter en stunds bakande. :)De två resterande delarna får bakas en annan dag.