Skaffa en egen blogg - Klicka här »     Logga in »     |     Diskutera i vårt forum     |     Hjälp med din blogg?     |     Senaste aktiviteter på minbebis.com:
  • Mot restaurangen
  • Fredag
  • Brännsår
  • Vilken dag!
  • Sommar!!!
  • 11
    Januari

    Byter blogg

    Skrivet av frstagngsmamma2010 den 11/1/11 - 9:41

    Nu skall jag byta blogg ett tag. min nya blogg heter http://andreaheterjag.blogg.se/

    Publicerad i Uncategorized | Inga kommentarer


    10
    Januari

    Underbart, men hemskt väder

    Skrivet av frstagngsmamma2010 den 10/1/11 - 18:46

    Detta väder är både underbart och hemskt. Underbart pga att temperaturen är perfekt! Hemskt pga det är is överallt. Har en nerförsbacke när jag skall ut från våran hus och det är inte så roligt att gå ner för när det är en isbacke för tillfället. Vi trotsade isbacken ikväll för att ge oss ut på en trevlig kvälls promenad.  Vi gick inte så fort eftersom det var helt omöjligt men det var skönt i alla fall. Saga tyckte det var roligt att vara ute och gå och Wilhelmina låg som vanligt jätte skönt i vagnen.

    Nu är det kaffe som gäller, Wilhelmina leker på lekmattan och snackar på som vanligt och killen sitter i soffan med kaffemuggen i handen. Nu skall jag krypa ner i hans varma famn :) Hoppas ni får en trevlig kväll!

    Publicerad i Uncategorized | Inga kommentarer


    10
    Januari

    En fråga

    Skrivet av frstagngsmamma2010 den 10/1/11 - 16:54

    Jag har en fråga till er mammor och pappor där ute. Hur länge sover era barn? Och hur många gånger sover dom under dagen(räkna inte med natten). Min dotter sover oftast 2ggr under dagen. Hon kan sova mellan 30 min-2tim första gången och det brukar vara mellan 1-2 tim efter att vi vaknat på morgonen. Andra gången brukar hon inte sova så länge utan högst 1 tim. Det brukar vara mellan 15-17 på eftermiddagen beroende på hur länge hon sov och när hon somnade första gången så klart.

    Vad är “normalt” att dom sover?

    Publicerad i Uncategorized | Inga kommentarer


    10
    Januari

    Stolt mamma!

    Skrivet av frstagngsmamma2010 den 10/1/11 - 11:09

    Måste bara skryta lite om Wilhelmina! Hon sov ända till 09,20 idag! Somnade vid 20,10 igår. Vaknade till lite grann men jag fick henne att somna om. Hela natten och morgonen sov hon i sin egna säng! Så stolt mamma!

    Beställde klipptid tills på fredag 11,30. Har ingen aning om hur jag ska klippa mig så frisören får nog ta det ansvaret att komma på en snygg frisyr. har alltid samma tråkiga hår så nu vill jag nog ha lite annorlunda tror jag:) Inte för kort bara.

    Publicerad i Uncategorized | Inga kommentarer


    09
    Januari

    Händelser under dagen

    Skrivet av frstagngsmamma2010 den 09/1/11 - 18:12

    Jadu började med att Wilhelmina sov HELA natten till ca 9 imorse! Herre gud vad det var skönt att få sova utan att bli störd på natten.!. Efter frukost och lite sånt åker vi till mormor och det är helt glashalt. Var faktiskt ganska läskigt att det nästan bara var is på vägen. Men väl hos mormor så pissar hennes jäkla katt i Wilhelminas barnstol så vantar overall och hela stolen blir alldeles pissig… Var bara att försöka lirka ut klädseln ur stolen så mormor kunde handtvätta den. Blev så fruktansvärt irriterad så det finns inte. Av alla ställen att pissa så gör man det i hennes bilbarnstol! ÅÅÅÅ

    Senare så lägger jag Wilhelmina i mormor och morfars säng för att hon kan ligga och prata med sin kusin Benjamin ett tag. Vi satt i köket och hörde hur hon snackade medans vi höll på och trä dom rosa banden igenom dopklänningen (som förresten är helt underbart vacker) när vi hör hur hon ramlar ner för sängen! Mitt hjärta tror jag stannade både 1 och 2 ggr. Blev så rädd så stackars Benjamin fick en utskällning när det var jag som var så dum så jag lägger henne på sängen när jag vet att hon vänder sig! Ja jag bad i alla fall Benjamin om ursäkt när jag hade lugnat ner mig. Men allt gick bra med solstrålen efter fallet. Hon skrek så klart måste göra både ont och så måste hon bli ganska rädd. Men nu är allt som vanligt igen. Nu är vi hemma efter en ganska händelserik dag. Nu blir det te!

    Publicerad i Uncategorized | Inga kommentarer


    08
    Januari

    Förberedelserna

    Skrivet av frstagngsmamma2010 den 08/1/11 - 10:45

    Förberedelserna för dopet är i full gång. Syrran bakar på:) Hon gör tryffelkaka, hon har hittills gjort 3st men med dubbel satts. Så dom blir högre än vad dom annars skulle bli. Liknar nu lite som en tårta. Hon gör hon sockerkakor. Wilhelminas Farmor hjälper också till med bakandet och gör chokladrutor och kolakakor:)

    Idag ska jag hämta dopklännigen och trä in rosa band i den. Hoppas jag har band så det räcker nu. På Torsdag ska vi åka till ett fotograf och ta dop+naken kort. Ska bli så fint att ha riktiga proffs kort i ett litet album.

    Exakt 2 veckor kvar nu!

    Publicerad i Uncategorized | Inga kommentarer


    07
    Januari

    Rutin(er)

    Skrivet av frstagngsmamma2010 den 07/1/11 - 15:06

    Jag älskar att ha kommit in i en rutin gällande nattningen. Mellan 20-21 somnar Wilhelmina i sin egna säng. Är hon riktigt bråkig och jag inte riktig orkar sitta och klappa henne i rumpan en hel evighet får hon somna i våran säng. Oftast går det riktigt bra att hon somnar i sin egna säng. Men detta är ju hemma men vad gör man när man är borta? Hela rutinen spricker ju. Är man borta hos tex Mormor och Morfar då fungerar inte riktigt rutinen eftersom hon då sällan somnar när hon ska och sen måste man ju klä på henne för att åka hem. El tex Wilhelminas kusin. Hon går och lägger sig redan vid 18-18,30 och då måste ju dom åka hem redan vid ca 17,30. Hur kul är det då? Nej ibland är rutinerna riktigt bra men dom kan även “sabba” ganska mysiga stunder med nära och kära. Någon som känner det samma?

    Publicerad i Wilhelmina | Inga kommentarer


    06
    Januari

    Dagens händelser

    Skrivet av frstagngsmamma2010 den 06/1/11 - 12:37

    Snön ger verkligen inte med sig! Vi kan inte åka någonstans fören dom har plogat vägarna. Kul? Nej inte ett dugg!

    Vad händer idag då? Jo först ska jag handla MASSA grejer till bakningen för dopet som är den 22:a jan. Måste ha 11st blockchoklad, folie, 2pkt kakao mm mm. Sedan skall jag till Malin och kolla på massa kläder som Wilhelmina ska få. Tror de var vår och sommarkläder :) Perfekt! Efter Malin skall vi åka och fika och Malin och Calle :) Ska bli så trevligt! Sedan bär det hemåt.

    Publicerad i Uncategorized | Inga kommentarer


    05
    Januari

    Besatt

    Skrivet av frstagngsmamma2010 den 05/1/11 - 15:49

    Jag blir helt besatt av böcker. När jag väl hittat en bok som jag blir tagen av skulle jag kunna läsa hela dagen. Nu har jag redan läst halva boken och jag lånade den igår! Jag slukas verkligen upp av boken och lever mig in i den.

    När Wilhelmina vaknade efter 3 timmars eftermiddags sömn så tänkte jag. Men gud på dom här 3 timmarna skulle jag ha hunnit hur mycket som helst. Dammsuga, vika tvätt, tvätta, stryka gardiner och sätta upp gardiner i köket, gästrummet, Wilhelminas rum och i vårat sovrum. Sen tänkte jag om. Vafan hur många gånger sover Wilhelmina 3 timmar och undertiden kan jag bara ta det lugnt och ligga i sängen bredvid henne och dricka te och läsa. Aldrig Så det unnade jag mig idag och jag har inte ett dugg dåligt samvete över det.

    När hon väl vaknade blev de andra bullar. Jag gav henne potatis och palsternacka puré som jag hade fryst in. Sedan försökte jag mig på Päron, äpple och banan puré och det blev nästan helt lyckat. Aningen löst men då vet jag det till nästa gång. Lite mindre vatten.

    Jag skalade päronet och äpplet sedan skar jag dom i små bitar. Hällde i lite vatten i en kastrull. Jag hade så vattnet täckte bitarna. Lät det småkoka tills bitarna vart mjuka. Hällde av det mesta av vattnet och tillsatte sedan bananen. Jag hade en halv banan men nästa gång får det bli en hel. Sedan var det bara att mixa. Blir den för tjock häll i lite mer vatten tills det blir den konsistens ni vill ha:) Lycka till

    Publicerad i Allmänt, Recept, Wilhelmina | Inga kommentarer


    05
    Januari

    Mysdag för mig och Wilhelmina!

    Skrivet av frstagngsmamma2010 den 05/1/11 - 10:25

    När jag vaknade i morse så var Wilhelmina redan klarvaken i sängen. Hon pratade inte men jag märkte att hon var vaken. Jag fortsatte blunda för att få vila lite till. Men efter ca 20 minuter sa ja godmorgon till henne och hon blev överlycklig! Då började hon prata och skruva lite på sig. Jag var super trött efter natten som vart. Hon fick sin andra vaccination igår så hon har varit ganska så jobbig inatt. Inte så hög feber som förra gången utan denna gång var hon bara kinkig och gnällig. Så idag blir det att sova middag när hon sover:) Längtar redan!

    Det tok snöar här hos oss i Västmanland och det är inte alls trevligt tycker jag. Så idag blir det en mysdag med mys kläder både för mig och tösen. Hon har fått sin rosa nalle puh mjukis dress på sig:) Nu skall jag sätta mig med min bok Asyl av Liza Marklund som jag lånade från biblioteket igår med en stor kopp te. Avis??

    Publicerad i Uncategorized | Inga kommentarer