Skaffa en egen blogg - Klicka här »     Logga in »     |     Diskutera i vårt forum     |     Hjälp med din blogg?     |     Senaste aktiviteter på minbebis.com:

Kryolipolys / CoolSculpting del tre

2012-07-23 @ 21:12

Hemma!
Övre delen på magen gick också bra fast jag ångrar nu att jag inte delade upp magen i tre och fick bort kärlekshandtagen med. Vet ju inte hur länge de kör introduktionsoriser… Fast får spara mig tills Vincent har fått syskon och barnfabriken stängt. Trist om jag blir lika fet igen och kostar på mig massor nu. 6000:- är ändå överkomligt, som det blev idag.

Så här gick det till:

Jag kom dit, träffade Anna som skulle utföra behandlingen. Vi gick in i ett vanligt behandlingsrum och pratade om vad jag ville göra och hon kom med förslaget att alltså dela magen i tre och komma åt sidorna också. Sedan fotade hon magen från alla håll, även ryggen fotade hon.
Jag fick se några av hennes egna kunders före/efter-foton och en tjej hade fått mycket finare stretchmarks på sin bebismage. Vilken dröm!!
Sedan målade hon på magen för att märka ut var hon skulle sätta munstycket för att suga in så mycket fett som möjligt. Hon berättade även att OM effekten uteblir så får jag göra om det på deras bekostnad. Likaså om jag skulle få väldigt ont, då kan jag få behandlingar mot smärtan.

Sedan var det dags. Jag fick sätta mig i ett pyttelitet rum/skrubb där bara en stor massagefåtölj och själva behandlingsmaskinen fick plats, plus en hylla tidningar.

Hon lade en våt (kall!) servett på området som skulle behandlas och placerade sugmunstycket över. Hon frågade ”Är du beredd?” Och sedan startade hon vacuumsugen som sög in min hängmage i gummimunstycket. Mycket mage fick det plats! Det var lite obehagligt i några minuter men sedan tänkte jag knappt på det. Efter en timme var det färdigt, jag gick och kissade och sedan upprepade vi proceduren på putet ovanför naveln. Nu gjorde det lite ont så hon ändrade lite på nåt och det blev bra. Blev förvånad när jag såg hur mycket av den ”hårdare” magen som sugits in, det var ett område som en tallrik ungefär.

När maskinen slår av och vacuumet upphör känns det riktigt skumt! Magen är ju rejält nedkyld (så nära 0-punkten som möjligt) och rätt avdomnad till följd av det.

Anna masserade området när hon lossat munstycket, så magen slutade att kännas som en istapp nästan direkt.

Nu fyra timmar senare är magen lite smått öm och lite lätt röd, hittills mindre än jag förväntat mig. Får se hur det är imorgon, en redig typ träningsvärk är att vänta iallafall.

Det går lätt att göra Cryolipolys (som det tydligen stavas) och gå tillbaka till jobbet eller på fest eller träningen direkt efter.
Efter en extremt stressig dag på jobbet blev jag däremot helt vimsig efter två timmars vila!

Kram”)



Kommentera

Du måste logga in för att kunna lämna en kommentar.