Skaffa en egen blogg - Klicka här »     Logga in »     |     Diskutera i vårt forum     |     Hjälp med din blogg?     |     Senaste aktiviteter på minbebis.com:

3 veckor kvar!

2012-01-26 @ 13:40

Om tre veckor ska vi göra vårt första ultraljud, åh vad jag längtar. Man vill ju få en bekräftelse på att det verkligen är en levande bebis där inne, känns svårt att njuta 100% innan man fått det.

Var på väg att göra ett VUL i vecka 8 men avbokade. Även om jag skulle se ett tickande hjärta så är det så tidigt i graviditeten att jag inte skull bli lugn och sluta oroa mig för MF ändå. Dessutom skulle jag nog bara bli nojig för att undersökningen skulle orsaka ett MF. Har läst att embryot är känsligt för temperaturhöjningar och vågorna från VUL/UL utvecklar värme och man vet inte säkert om embryot kan påverkas. Lika bra att låta bli då, det är ju inte nödvändigt i mitt fall. Däremot är jag inte orolig för att göra ett VUL i vecka 12.

ultraljud_xxsmall
Gör man ett VUL eller UL i vecka 12??



7 kommentarer på inlägget “3 veckor kvar!”

  • lillasotarara

    Jag skulle gissa pa att det ar ett UL da jag fick gora det igar :)
    Kram

    2012-01-26 kl 14:08
  • Therese

    Dom 2 jag har gjort har varit vanliga UL, det ena i vecka 9-10 och det andra i v13..

    2012-01-26 kl 14:52
  • Elin

    Vad är det för skillnad på VUL och UL ?

    2012-01-26 kl 14:57
  • Nath

    Man gör ett ul. I vecka 12 ser man bebisen bättre än vad man gjorde i vecka 17-1&, tyckte jag. Så det är verkligen ngt att se fram emot<3

    2012-01-26 kl 14:59
  • Ami

    Åh, UL är så mysigt! Du har något underbart att se fram emot!

    2012-01-26 kl 16:05
  • Idlisa

    Jag hoppas i alla fall att det blir ett UL – lättare för älsklingen också att slippa se mig ligga naken med benen i vädret och en man som står där nere och kollar haha.

    Elin! VUL är ett vaginalt ultraljud då man för en speciell ultraljuds-apparat in i slidan och kollar innifrån. UL är det vanliga ultraljudet då man har apparaten utanpå magen, som på bilden.

    ;)

    2012-01-27 kl 8:52
  • pilla82

    Jag gjorde vul i v 8, 12 &13. I v 18 rul & 26+0 ett könsbestämmande ul. Att jag gjorde så många vul berodde på ett tidigare ma.

    Jag var jättenöjd med dopplern. Vi brukade lyssna när vi gick in i en ny vecka. En kort stund bara. Det är ultraljudsvågor så den får inte missbrukas. Vi hörde första gången i v 13+ (14). Hrlt underbart att höra lilla bebisen.

    2012-01-27 kl 23:46

Kommentera

*