Skaffa en egen blogg - Klicka här »     Logga in »     |     Diskutera i vårt forum     |     Hjälp med din blogg?     |     Senaste aktiviteter på minbebis.com:

Grönt hår!

2012-04-17 @ 13:49

Min syster upptäckte häromdagen att jag blivit grön i håret. Det är inte så grönt att det går att få med på kort men det blonda skiftar i  GRÖNT!! Antingen är det något i duschvattnet (kan hända om man har kopparrör men det tror jag inte att vi har) eller så har mitt mörka underhår “smittat” av sig lite på det blonda och missfärgat det.
Lösningen: Askorbinsyra!

Har haft detta problem förut och har då tvättat håret med ketchup och det har funkat hyfsat men såååå äckligt :P Därför tänkte jag testa att ta en tesked askorbinsyra (hittar du bland kryddorna i mataffären) med lite schampo idag och förhoppningsvis så ska det göra underverk.
Jag återkommer med resultatet :)

Snapshot_20120417_7



En kommentar på inlägget “Grönt hår!”

  • katrin

    När jag var gravid 2006 blev jag också grön under graviditet och även under amning.Det enda som hjälpte mig var att gå till frisören som fick göra en rensning på mitt hår,rensning menas med att frisören penslade på ett medel på håret som fick verka i 20 min,vattnet som kom ifrån mina toppar blev grönt kan jag meddela.Fick nog göra denna behandling ca 6 ggr sammanlagt.Det är allt som händer i din kropp nu som gör att det kan bli så.Hoppas du blir grönfri.
    Lycka till.

    2012-04-17 kl 21:46

Kommentera

*