Skaffa en egen blogg - Klicka här »     Logga in »     |     Diskutera i vårt forum     |     Hjälp med din blogg?     |     Senaste aktiviteter på minbebis.com:
  • Färdigsprutad
  • Myser i sängen <3
  • Every Love story is beautiful, but ours is my favorite ♥
  • Min Ellen ska visa hur man spelar :-)
  • Dagen igår
  • Murkelsås!

    Hej, Jag var på resturang och åt murkelsås. Jag fick i efterhand reda på att den svampen kan vara giftig. Jag pratade med resturangen och de sa att den var tillagad på rätt sätt. Jag blev inte sjuk efter att jag hade ätit såsen. Var detta farligt för min bebis i magen? MVH Anna

    Svar:

    Hej Anna!

    Murklor innehåller murklor ett gift, gyromitrin. Vad jag har läst mig till så kan man få bort rätt mycket genom att koka eller torka murklorna, men efter detta kan det fortfarande finnas gift kvar i svampen. Att du ätit murkelsås en gång kan jag inte på något sätt tänka mig skulle kunna vara farligt för din lilla bebis i magen, men välj gärna andra svampar i fortsättningen!

    Vänliga hälsningar,

    /Teresa




    Kommentera

    *