Skaffa en egen blogg - Klicka här »     Logga in »     |     Diskutera i vårt forum     |     Hjälp med din blogg?     |     Senaste aktiviteter på minbebis.com:

Vilken vecka är det nu igen?

2012-04-23 @ 07:26

Jag vet inte längre vilken vecka jag är i. Om jag ska räkna enligt sista mensen är jag i vecka 14+1. Min barnmorska säger då att jag är i vecka 14, medan alla sidor på internet säger att jag är i vecka 15, då jag har gått in i 15:e veckan. När vi var på nupp/kub fick vi ett nytt datum. Innan hade vi 21:a oktober, nu fick vi den 15:e. Det skulle betyda att jag är i vecka 15+1. Alltså i vecka 15 enligt min barnmorska, men i vecka 16 enligt alla internetsidor.  När någon frågar vilken vecka jag är i vet jag inte längre vad jag ska svara. Ska jag räkna som barnmorskan, eller inte? Ska jag räkna enligt sista mensen eller enligt datumet från nupp/kubb? Jag är i vecka 14, 15 eller 16, beroende på hur man ser det. Är nog bäst att vänta till ultraljudet i maj, och räkna enligt datumet vi får då. Tills dess får jag väl säga att jag inte vet.

För det är ju så det är. Det där med veckorna är inte lätt alla gånger.

kalender



2 kommentarer på inlägget “Vilken vecka är det nu igen?”

  • Jannice

    Om du är i vecka 15+1 skulle jag säga vecka 16, så räknade jag när jag var gravid :)

    2012-04-23 kl 7:33 f m
  • Linda

    Jag skulle gå efter KUB ultraljudet (fram till RUL då det ju brukar kunna justeras lite) och sen håller jag med dig FULLSTÄNDIGT att det är så förvirrande med veckorna!

    Jag har valt att säga efter BMs sätt för annars känns det som om man lurar sig själv lite att man är en vecka längre gången än man egentligen är. ;) Men oftast säger jag faktiskt vecka+dag.

    Barnet är ju beräknat födas V40+0 och inte 39+0 som då enligt vissa internetsidor skulle vara V40.

    Trevlig måndag!

    2012-04-23 kl 3:25 e m

Kommentera

*