Skaffa en egen blogg - Klicka här »     Logga in »     |     Diskutera i vårt forum     |     Hjälp med din blogg?     |     Senaste aktiviteter på minbebis.com:
  • Graduation Party
  • Elias 3 veckor
  • i väntans tider
  • En trea?
  • Dark skies
  • v 12 (11+1)

    Här går det undan!
    Lite tydligt man kan se på min uppdatering -mår jag bra och är pigg : uppdatering ofta. Sorry för det.

    Jag skriver ju iallafall av mig varje gång?!
    Spotify spottar ut skön musik medans jag försöker vakna till liv efter en jag-har-jobbat-hårt-idag och förtjänar (är för lat för att laga egen mat) en pizza. Orten levererade två riktiga sköna sommar dagar såklart då jag jobbade , klagar ju inte men regnet och det gråa kom snabbt tillbaka nog i tid så att man inte skulle vänja sig med värmen.
    Arbetsdilemmat är fortfarande inte okey och jag är mer och mer grinig efter ett arbetspass , börjar inse att man blir ju faktiskt mammaledig om typ 6 mån. Då är det bara att lägga ner och låtsas som inget som alla andra och hoppas på att andra löser det åt dig. Nä inte min stil men jag orkar faktiskt inte längre. Jag har andra planer!

    Hittills har vi varit på 711 olika träffar till fertilitetsdoktor + blodprovs labbet sedan vi plussade har vi varit på inskrivning hos bm (viktvägning , historik , ivf ) tidigt vul i v 8+0 hos gynspecialisten inne på sjukhuset och nu i måndags ett till möte med barn morskan på hälsocentralen. Det vart frågor ställda som : hur mår du? Vi ska väga dig igen , ta urin odling , kolla blodtrycket och skicka ner dig till labb för lite blodprover igen. Ett lärorikt möte och det kändes mer och mer äkta och jag tror polletten ramlade ner ännu mer för både mig och Christoffer att det här kommer vara våran vardag , barn , barnmorska osv. knepig känsla men sååå härligt! Äntligen är vi här!

    Irriterad som jag kan vara ibland så var jag bara tvungen att klaga lite på kärringen som tar blodproverna. Jag har faan tagit många blodprover i mitt liv och ingen annan har mördat min arm med blåmärken och gjort att det gör ont i flera dagar som hon.
    Snäsigt segt Häj får man , ingen ögonkontakt och ska ständigt tjata : På östgötska : Man ska inte tatuera armvecket ! (samtidigt som hon skakar på huvudet och ser sur ut. )

    Men ORKA. Varje gång. Har ju gått och tagit prover hos henne ganska många gånger nu under 3 mån borde hon inte känna igen mitt tatuerade armveck vid det här laget??
    Som motsvar fick hon i ansiktet att jag hade frågat andra läkare inne på sjukhuset och dem säger att det är gammalt tänkande och det spelar igen roll- OM hel tatuerade får vara blodgivare så ska ju “labteknikern” på hälsocentralen bara knipa igen.
    Vi blev nog eniga om att vi ogillade varandras svar med tanke på att det blev tyst på oss båda.Men jag hade rätt!!

    Vi bad Bm att berätta hur blodvärdet resultatet såg ut och hon sa snällt att det berättar lab tanten. Efter blod tömningen ( 4rör!) fick vi sätta oss ner och vänta . Utan att ens kolla på oss ropar hon 120. Va? Var det hb eller? Kan du förklara? Svar: JA det anses normalt.

    Ville bara säga ; Vänta , jag har en sak i fickan! Gräva ner handen och dra ut FUCK YOU fingret.

    Som sagt , är jag irriterad så är jag.

    Men jag har haft jätte fina dagar <3 Är ju inte sur hela dagarna:)

    Bildbomb på lite gott och blandat från dagarna.

    Love/M

    Vacker present från Älskling
    Ibland måste man hjälpa till

    Ibland måste man hjälpa till

    Frossa!

    Frossa!

    Bada på morgon prommis

    Bada på morgon prommis

    Mjölk+Melon. Mmmm

    Mjölk+Melon. Mmmm



    En kommentar på inlägget “v 12 (11+1)”

    • mamma skrev 13 juli, 2012 19:10

      Heja gumman!!!
      Angående armvecket så ser man inte så bra¨på en mörkhyad heller så labtanten har nog tappat känseln i fingrarna som man ska använda.Du har gett mig det riktigt bra skrattet denna vecka. :) Älskar er PoK

    Kommentera

    *