MÅNDAG Å NYTT AVSNITT :-)
Hej alla goa
Våran dag började nästan som vanligt bara att Ellen hon ville minsann åka te Moster Kajsa å vara där ,så hon ringde å väckte henne :-/ inte mening.
Ellen packade sin väska med lite saker,men innan skulle vi gå ner te pekås å handla lite med min goa granne ALEXANDRA
vad jag kommer sakna henne ,tror ja packar ner henne och hennes familj i en banan kartong
Solen lyste så vackert men de blåste möe inte gött
fast man är nöjd när man fått lite frisk luft
Hade även lovat tjejerna att gå och leka dektektiver i museumet där Lasse och Maja har sin egen stad
efter skolan

Linn lyssnar på nyheterna om kidnappning för att kunna ta fast de misstänkta
Båda lysnar ivrigt på ledtrådar

Evelina och Linn

Linn och Lea under söker de va fränt tyckte alla tjejerna å ja med
sen gick vi vidare till en legostad som man skulle hjälpa staden å få ström till karusellen och så de kunde ha disco å så sole lyste man fick ta hjälp av vind vatten å ström
Linn och dom andra älskar lego så man blir gör sugen på å bygga en egen stad
Moa gillade detta med att får staden att leva kyrk klockan slå å disco i huset
Lea tog hjälp av vattens kraft att få ström å energi till stan
Minonna vill att vi går å äter nånstans å myser innan vi sk handla lite
idag behövs de bara schampoo balsam ,kaffe, blöjor , skur medel ,risi frutti

Moa väntar ivrigt på att få nött i magen

Lea också nöjd med sitt dektektiv jobb så nu vill hon också ha mat i magen
Man blir så varm ,glad av alla människor som frågar å pratar med en ,säger vi ses ikväll ,de värmer så ja lever i en lycko bubbla med alla goa blickar och ord man får till sig.Fast idag va de jobbit för varje måndag som går så vet man att nu snart är de slut på de vi varit med om :-/ de känns inte så kul.
Fast vi har mycket kul å se fram emot vi ska ju vara på mamma pappa barn mässan den 23 -25 mars å då kommer ju Familjen Norrström och Familjen Ilmrud så vi får mysa med dom.Sen hoppas ja även vi får träffa Familjen Walhström nån gång också.
Lilla Minonna hon visste inte ordet av hur hon skulle charma en lite kile som satt vid ett bord när vi fikade

Om ja gömmer mig här kanske han inte ser att ja spanar på han
så skönt med barn för de ser att de är någon som är i deras ålder eller mindre .Men denna lilla kille va fördd på samma dag som hon de tycker ja va fränt

Jag tror Linn också såg nån snygg kille eller så ville hon bara busa med mamman

Moa lika busig som sina övriga systrar
Denna dag har varit mysig och bra å även avsnittet idag visade ju oss, fast ja grät när de andras barn prata
å även skrattade
Nu sover alla barnen och kvar är jag å nu börjar sömnen vilja sig på mig också:-)
Bäst att lägga sig ,fast de svårt man är liksom uppe i varv när de måndag å sen stormar de ute å snöar så jag tror plasten på min balkong kommer å slå sig in:-)
Sen är de tomt efter våran lilla Ellen som sover hemma hos moster Kajsa och Bengt,Lilla Kim
å Lilla Moa
Sänder många goa varma kramar till er alla så höres vi imorgon
Ps ska försöka mig på att skriva en födelse berättelse om någon av mina barn
jag har ju nästan skrivit en förlossnings dagbok om Evelinas födelse
vi får se om de blir den
KRAM KRAM VAR RÄDD OM ER !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Evelina minns jag som liten! Jag fick ju Nikodemus då! Såg henne i kuvösen!!
Fina,fina familjen . Jag älskar att titta på er.
Vilken spännande dag!
Såg er på TV igår och jag har sagt det förut, men måste säga det igen: vilken härlig familj ni verkar vara!! Kommer på mig med att sitta med ett leende på läpparna när jag ser er
Ni är så glada och skrattar mycket
Stor kram till dig o din härliga familj
Hur matade du minstingen egentligen på travet =( & vaddå mamma fixat???? Teve har garanterat arrangerat alltihopa!!!!!
Härligt program igår igen!
Jag hoppas att du skiter i kommentarer som den här ovan, det är bara småaktiga missunnsamma människor som fäller sådana. man är inte allmän egendiom att ösa skit på bara för att man är offentlig ett kort tag i livet.
Skönaste programmet jag sett på länge, ni skrattar så härligt så då börjar jag med;) och hälsa göbben att han är en rekti sköning:) skrattade så jag grät när han sa trimmad mat hahahah ni är härliga alla i familjen och var rädda om er och ta absolut inte öt er negativ skit:) kramizzz
Malin: ” Teve har garanterat arrangerat alltihopa!!!!!” skriver du….OCH??
Det verkar som det undgått dig att TV arrangerar en del saker för samtliga familjer som är med i programmet..och det är väl inte mer än rätt?
Underbart att se er!
Massor med kramar till er!
Du sprider så mycket genuin värme och glädje genom Tv-rutan och jag får genast perspektiv och inspiration till mitt egna “vanliga” tvåbarnsfamiljeliv. Du verkar helt underbar, kram
Är en nittonårig tjej som fullkomligt ÄLSKAR er familj, jag och mamma får alltid ett leende på läpparna när vi ser er, som antagligen alla andra också får! Så goa är ni!
Sköt om er alla! Kram
Hej
ni verkar vara en riktigt härlig, go o mysig familj. Ni verkar trivas så bra med varandra, verkar komma så bra överens och allt även om ni är så många och det är härligt att se =D
Kram på er
Jag har en fråga: jag tycker att tjejernas(vet inte om alla tjejer har dom) mössor är väldigt fina. dom med namnen på. vart fick ni tag i dom? tacksam för svar