Skaffa en egen blogg - Klicka här »     Logga in »     |     Diskutera i vårt forum     |     Hjälp med din blogg?     |     Senaste aktiviteter på minbebis.com:

24 tim om dygnet

2012-01-01 @ 10:01

Jag inleder nya året med att jobba en delad tur, hur roligt låter det?
Jag får väl vara glad att det är extra betalt idag. Men att knappt kunna hålla ögonen öppna är en annan sak.

Igår hade vi i alla fall Helene & Anders och deras två barn över.
Barnen såg vi knappt, dom var på nedervåningen hela kvällen.
Och rätt skönt var det. Sitta och små prata utan att ha barn hängandes runt benen är ju aldrig fel.
Jag trodde dock att dom skulle somna innan 12 slaget, som dom brukar. Men för första gången var alla mina godingar med från starten tills alla raketer var slut. Visst, jag såg att dom var riktigt trötta. Men att veta att det kommer att smälla och olika färger hamnar i himmelen är ju jätte spännande, så dom höll sig vakna. Men riktigt mysigt var det också.

Nu tänker jag bara se fram emot min pappaledighet som börjar den 10 januari. 6 arbetsdagar återstår och det ska bli så skönt att få vara hemma och att vara en tillgänglig pappa 24 timmar om dygnet.

Jag hoppas att ni andra hade det bra igår och att 2012 blir kanon.





Kommentera

*