Imponerad
Trött och seg, sambon är på jobbet och jag sitter i soffan och tittar på Beck och lyssnar på det underbara ljudet av bebisjoller som kommer från Sveas rum. Hon ligger i sin säng och jag trodde hon somnat men icke.
Imorgon bär det av till Björkö och sen vidare till Torslanda för att se sambons Farmor som ska krönas till “Min hjälte”, utsedd av Torslanda-tidningens läsare. Av 5 nominerade så är hon alltså vinnare av 10.000 kronor!
Ska bli supermysigt, synd bara att sambon inte kan följa med för han ska jobba, ovanligt va?!
Jag sover över där ute och kommer hem på Tisdag, då har sambon lovat att vi ska ha julbaks-mys, då ska ett pepparkakshus sättas ihop och saffranstryfflar ska rullas, sen på Onsdag ska vi bara hålla oss hemma och städa och slänga fram det sista av julpyntet. Hoppas nu att sambon håller det han lovat, annars blir jag ruskigt ledsen, men han brukar ställa upp när det verkligen gäller.
På onsdag är det datum 11-12-13, det datum jag många gånger nämnt för sambon att det skulle passa ypperligt som förlovningsdatum, men det datumet lär springa förbi och jag lär vara utan ring även efter det. Jaja, har ingen brådska heller men visst vill jag förlova mig med mannen i mitt liv. Vi har ett barn ihop och jag vill ju vara med han för alltid, men jag vägrar fria, det sk HAN göra, så vill jag ha det och då får jag nog så snällt vänta.
Pratade med en kompis igår, hon väntar sitt femte barn eller rättare sagt sin femte pojke, denna gången tyckte hon att det inte var så spännande att vänta till förlossningen med att få reda på könet så hon kollade redan nu. Riktigt fräckt tycker jag att vara 32 år gammal, ha 4 söner och en femte på gång. Hon är helt fantastisk, beundrar henne som får ihop livs pusslet med så många barn, alla under 9 år.
Vi pratade i över en timma, pratade om allt. Så skönt med sådana vänner som man träffar och pratar med sällan men när man väl gör det så är det som att man pratar varje dag.
Hon och hennes man firar 1-årig bröllopsdag idag! GRATTIS TILL ER!!!
Nu är det underbara jollret utbytt till (nästan) lika underbart bebis-gnäll!
PUSS

Svar: Hej! Tackar
låter intressant med saffranstryfflar! Jag ska själv göra olika praliner till jul snart
hoppas ni får en bra dag!