Skaffa en egen blogg - Klicka här »     Logga in »     |     Diskutera i vårt forum     |     Hjälp med din blogg?     |     Senaste aktiviteter på minbebis.com:

Mammas prins blev sjuk…

2012-02-19 @ 20:51

blog_updateÄntligen har jag en dator igen! Och det finns ganska mycket att berätta om min lilla helg ;-) Till och börja med vill jag informera mina kära läsare att jag inte rekommenderar Ösgöta sanering och aldrig kommer anlita det företaget för egen räkning! Det skulle komma hit en i torsdags 11,00 när klockan var 12,00 hade ingen hört av sig eller dykt upp så jag ringde deras kontor för att kolla läget. Och får till svar; Oj, vi har glömt bort dig. Han som skulle komma till dig är sjuk och vi har glömt ringa till dig. Eeeh, vad säger man då? Jävla skit företag som tror att jag har hela dagen på mig att vänta in dom idioterna *morr*

På fredagen var det äntligen dags, våran efterlängtade “roadtrip” till Stockholm närmade sig sakta men säkert och frun i huset var hypernervös. Jag vaknade redan 6,30 och styra här hemma; Bäddade rent alla sängar, rensade iordning Connys garderob så nu har han två istället för en och jag kan inhandla lite “Ooo den där måste han bara ha” saker, lämnade Conny 7,30 på dagis, tvättade 4maskiner + hängde dom, plockade ur diskmaskinen, hand diskade frukostdisken, packade våran väska, tvinga Koffe att städa bieln, plockade ihop lillebrors saker och åkte hem till honom och lämnade det innan vi åkte hemifrån 10,45 mot Ante & Sabina:-) Jossan säger att jag stressar och styr mycker när jag ska iväg men jag förstår inte riktigt vad hon menar ;-) Resan till Stockholm gick bra, jag körde första biten och Koffe snodde bilnycklarna när vi tog kafferast vid Siljekrog. Vi hade en liten söt gps som skulle hjälpa oss på vägen och när vi var i Stockholm blev det fel vilket slutade med att vi körde fel. Koffe gjorde klart för gps-tanten att han skulle göra både det ena och det andra med henne. Både Ante och jag skrattade så vi tjöt, men som tur var åkte vi inte jättevilse utan lyckades snart ta oss till rätta igen. Sen åkte vi efter skyltarna istället för gps-tanten och det gick f*n mig så mycket bättre ;-) bath_25509261_162583680 Väl framme vid hotellet checkade vi in och spanade in våra rum ;-) Efter lite snack om kvällens planer skickade jag ner killarna till hotell baren så jag fick ta ett bad för ovanlighetens skull ♥ Efter badet gjorde jag mig iordning för kvällens godbitar och ringde Koffe & Ante. Vi knallade ut för att hitta nånstans att äta men överallt runt Globen var det fullt, men inte fullt nog åt mig ;-) På nått sätt lyckades jag få hovmästaren att ge mig ett bord för tre innan dom som stått i kö en halvtimme ;-) Maten var underbar och efter vi ätit förflyttade vi oss mot restaurangens bar där vi väntade in resten av sällskapet. Konserten var det går inte att beskriva med ord men den var maffig. Jag har aldrig varit med om något så hittar inte ordet förut. Jag kommer absolut se dom igen men nästa gång blir det i Tyskland på deras hemma plan, det är tydligen något som man bara måste se säger dom som vet ;-)

På lördagen var det dags för hemfärd, men först den efterlängtade frukosten! En besvikelse, men jag/vi tror att det va för att Koffe & Ante va sjukhängiga efter fredagens röj och jag hade ju delat säng med Koffe och hans alkoholhaltiga andedräkt så jag mådde som dom borde mått! Innan vi lämnade hotellet ringde jag hem för att kolla hur det gått med Conny, inte bra :-( Conny hade blivit sjuk under fredagen och kräktes nästan hela kvällen. Mammas lilla ♥ Han mådde bättre nu men jag ville hem fort, jag lovade att inte köra för fort och ta det försiktigt hem, vilket jag gjorde ;-) Ett extra varv i en rondell var ända fel körningen jag gjorde i Stockholm :-) Lördagkvällen tillbringade vi i våran säng, Conny var hängig men ändå inte sjuk men han fick sova inne hos oss ändå *mysigt* Underkvällen upptäckte vi att hans ögon började bli geggiga och insåg snart att det var ögoninflammation på gång F*N! Tvättade rent och sa åt Conny att inte pilla i ögonen utan att säga till om det var något. En gång i timmen väckte han mig och ville att jag skulle tvätta rent ögonen på honom så i morse såg det inte jättefarligt ut och under dagen har det blivit bättre och bättre. Nu håller jag tummarna på att han är frisk snart igen. Jag vet inte hur länge man ska vara hemma efter en ögoninflammation så jag får ringa BVC imorgon och fråga. Jag tror att jag fått med allting nu, tänkte gosa ner mig i soffan framför Big B med skorpor och varm oboy och bara njuta av livet ;-) Koffe & Conny sover i Connys säng så jag ska väcka Koffe eller iallafall försöka ;-)

Besos ♥





En kommentar på inlägget “Mammas prins blev sjuk…”

  • sawiik

    Stackars lilla, hoppas Conny mår bättre nu. Ögoninflammation är jobbigt. Jag får alltid det så fort jag är förkyld men nu på senare år så blir det inte geggigt utan bara svullet och så rinner det i ögonen. Pinsamt för folk tror ju jag gråter eller är allergisk. ;)

    Trevligt att få komma iväg lite, äta gott och bara få koppla av. :) & duktigt av dig att bara köra ett extra varv i rondellen på väg hem. Jag hade nog inte lyckats så bra, haha.

    Lite sena svar: Conny låter precis som Love, han jäklas också bara när det är han & jag och sen när vi har gäster så är så lugn så. m o r r ! ;)

    Jag gjorde de misstagen i början med, la till ALLT jag gillade men sen blev det att jag fick prioritera vad jag gillade mest. Nu brukar jag köra på ett visst tema/header. Inte riktigt bestämt mig vad det blir än nästa gång.

    Håret blev helt okej. Jag ska väl försöka komma iväg om 1 månad eller 2 för att göra lite mer blonda slingor då jag tyckte det blev lite väl mycket rött bak. Men nu duger det. :)

    Nej, varken flytt eller nåt annat har hänt. Lutar åt att vi ska sälja huset och sen flytta till lägenhet för att därefter ta det som det kommer typ. Men jag hade gärna flyttat själv till en lägenhet så jag garanterat fick tid att känna efter & tänka på min framtid. Vi får väl se helt enkelt…

    Kram!

    2012-02-19 kl 23:12

Kommentera