Skaffa en egen blogg - Klicka här »     Logga in »     |     Diskutera i vårt forum     |     Hjälp med din blogg?     |     Senaste aktiviteter på minbebis.com:
  • Hemma igen
  • Mumsfrukt!
  • Skrikig tös
  • Vart är logiken?
  • Några tips till grillen
  • Fredag och en lång resa

    Då var det fredag idag och vi gör oss redo för den långa bilfärden som skall göras i eftermiddag och kväll. Det blir nog inte att vi kommer härifrån förrän fyra så det blir en del kvällskörning. Men men vad ska man göra? Känns lite strssigt att åka ned för en och en halv dag men det är ju utav en anledning.

    Tindra är hemma idag med, hon är inte helt kry alltså. Undra vad det kan vara som har satt sig i hennes kropp. Hon är helt matt och slut i kroppen. Men ingen feber, hosta eller snuva så det har verkligen satt sig på kroppen. Hon har haft mycket funderingar under gårdagen med så det kan ju vara att det är mycket att tänka på just nu för en nio årig tjej. Jag tror att det är en kombination av att hon har varit sjuk och att det är lite andra tankar om livet som spökar. Hon önskade nämligen att tiden skulle stå still igår, så hon slapp vissa saker. Det är ju inte jätte sunt att hon ska behöva känna så, jag försökte prata med henne om det att det är inte jätte konstigt att känna så ibland och att det kommer gå över ju äldre hon blir. Blir lite orolig för henne bara, för enligt mig ska inte barn behöva känna sig ledsen och fundersam över saker vi vuxna orsakar. Nackdelen och fördelen med att vara bonusförälder, man får vara den som lyssnar och man får vara den som som ger råd.

    Vi är lite sena idag, då bussen redan har gått egentligen. Men Filip börjar inte förrän nio så det är lugnt om jag skjutsar honom lite senare. Just nu sitter alla tre barnen och leker i hans rum så det är ju skönt att höra att det finns en hel del bus i alla tre. Nu ska jag ta fram frukost och sedan blir det att ge sig ut i kylan. Men det är skönt att det äntligen har kommit lite snö och kyla så man kan vara ute och få riktig frisk luft. Ska försöka komma ut en sväng med Tindra och William så vi hinner vara ute lite innan vi ska vara instängda i en bil hela kvällen. Har dock lite att fixa med innan vi åker så hoppas bara på att vi hinner.

    frukosttt





    Kommentera

    *