Att ha delade meningar
2012-01-21 @ 07:52
Jag och Stefan tycker väldigt olika kring vad kaninerna får och inte får göra! Han vill inte att de ska få gå lösa på nedervåningen för då måste blommorna bort från fönstrena (golv till tak). Medan jag inte klarar av att se dem instängda i buren (dock en stor) och inte få komma ut och röra på sig.
Så nu sover alla förutom jag och kaninerna, de får springa omkring lösa på nedervåningen ett tag. De bajsar faktiskt bara i buren, med undantag för en liten plutt här och där men de är ju torra och enkla att kasta in i buren där de hör hemma.
Djur i bur – nej tack!




Här hemma har vi delade meningar om precis samma sak faktiskt. Vår kanin har bitit sönder ett par iphone-sladdar ( han gillar nog storleken på dom för andra sladdar låter han bli), och efter det är det väldigt mycket suckar från min man så fort kaninen är ute och skuttar. Buren står dock öppen för jämnan, men han är nästan bara ute på kvällarna. Lugnast så, då 4-åringen sover
Hej Frida!
Idag hade kaninerna kluttat på min vita matta… Hur gammal är er kanin?