Skaffa en egen blogg - Klicka här »     Logga in »     |     Diskutera i vårt forum     |     Hjälp med din blogg?     |     Senaste aktiviteter på minbebis.com:

Kalasig prinsessa med present

2011-05-09 @ 11:51

kalas

Det skulle, om man ville, vara maskeradkalas igår. Tuva var en prinsessa-tingeling i lånad klänning. Den norpade hon åt sig hos sin kompis Alfred inne på hans storasysters rum.

Erik som fyllde år fick ett krocketspel för barn – ska köpa ett till barnen också tror jag.





3 kommentarer på inlägget “Kalasig prinsessa med present”

  • Mammatill3

    Vilke fin header du har… Men blir inte storasyster avis när hon inte får vara med på bilden? ;)

    Vad fin Tuva är i sin fina tingelingklänning…

    Hoppas du får en fin dag.

    Kraam

    2011-05-09 kl 12:22
  • Moa

    Hej Stina!

    Jag har läst din blogg ett tag nu. Jag och min sambo har precis fått en son, barn nummer två. Vi har en flicka som heter Meja sedan tidigare. Nu är det såhär att vi inte kommer överrens om vad han ska heta. Jag ville ha en Svante eller en Folke men det kommer inte på tal. Han börjar bli större nu och vi är lite desperata. Jag skriver i hopp om ett par bra namnförslag till min lilla kille. :)

    2011-05-09 kl 13:57
  • Stina

    Hej Moa! Grattis till er lilla tvåa!

    Åh, så svårt att inte komma överens! Vi hade jättesvårt att välja namn till Tuva, det gick ett par dagar och slutade med lottdragning ur en hög där inte Tuva fanns med – sen gick det väl upp ett ljus som sa att Tuva ska hon heta. :)

    Men jag tycker båda dina namn är jättefina, vad säger din sambo då? Vilka är hans förslag?

    Meja och Hugo tycker jag låter jättefint eller Viggo. Det borde vara något som är lite kort precis som Meja.
    Elliot, Ludvig, Rasmus, Theodor eller kanske en liten Nils?

    Vad tycker du om de namnen?

    KRAM

    2011-05-09 kl 15:36

Kommentera

*