Skaffa en egen blogg - Klicka här »     Logga in »     |     Diskutera i vårt forum     |     Hjälp med din blogg?     |     Senaste aktiviteter på minbebis.com:

Tjejdygnet i vackra Trosa

2011-03-28 @ 08:27

utsikt1

Vackert?! Ja, lite va! Det är så att man blir kär i naturen eller man blir ett med naturen i skärgården! Vi, jag, Catrin, Lina och Mikaela spenderade ett fantastiskt dygn i vackra Trosa!

trosa

tjejer

Vi åkte in till Trosa och shoppade lite bubbel, mat och åt lunch på ett utecafé. När vi ätit klart ville vi i princip bara skynda oss tillbaka till huset och ner till bryggan för lite vin och mys i eftermiddagssolen!

tjejer2

Det är ju egentligen Catrins mans morföräldrars sommarställe men den röda stugan har bästa läget precis nere vid vattnet och den är bara Catrins och Marcus. Där sov vi inte men flera timmar i solen med vin och tjejsnack njöt vi av, helt otroligt vad man kan koppla av utan barnen. Att bara få sitta ned och prata klart, hela meningar utan att bli avbruten konstant.

stina-mickan

Mikaela och jag, fräsch tjej som är min frisör(ska?) också!

lina-catrin

Så himla fint! Här är Catrin och Lina innan sittningen.

stranden

Inte fel med en egen strand… Och brygga…

baten

Och båt… Och terass i solläge!

vin-strand

Och tre kära vänner som hittat varandra på gamla jobbet MQ!

bubbel

“Va skönt att jag tog min dunjacka!” Jag var riktigt nöjd över mitt jackval i lördags! Frös inte alls och var tvungen att berätta det för de andra både en och två gånger…

fuldans

Kommer ni ihåg när man dansade så här, Lina i rött är ganska tydlig old school, men Catrins närmast kameran syns inte lika tydligt. Hon gör alltså den där dansen då man tog ut benen åt sidan, snyggt eller hur?!

maten1

Mikaela och Catrin i en härlig kram medan halloumin ligger på stekning, visst är det gott?

maten2

God mat, sallad med avokado, halloumi ost, potatis och rotfrukter i ugn med kyckling. Ni kan ju bara tänka er hur fort det gick att laga maten på fyra tjejer.

Efter maten bytte vi om till bikini och intog jacuzzin som stod ute på en upphöjd del av tomten, den var uppvärmd till 36,5 grader, så skönt! Där satt vi i två timmar under en stjärnklar himmel och tjattrade om jämställdhet och en massa annat! De blev inte så mycket bilder med min mobil för den har ju ingen blixt och det var så mörkt ute.

Som avslutning på kvällen spelade vi “Med andra ord”, jag och Lina blev hårt slagna två gånger av Catrin och Mikaela. Tur att man inte är en dålig förlorare!

Sen kröp vi ner i sängen och sov gott! När jag vaknade hade jag 7 missade samtal från Ella på morgonen, självklart ville de ringa och säga att det var dags att åka hem nu. Härligt att vara saknad!

Vi spenderade förmiddagen otroligt lugnt och åkte hem vid lunch. ♥ Tack C, L och M för 24 fantastiska och mysiga timmar med er ♥

:)

Pussades med Ella och Tuva en hel del igår kväll!





10 kommentarer på inlägget “Tjejdygnet i vackra Trosa”

  • Deer

    Åh vad mysigt ni ser ut att ha haft det!

    Jag älskar Rotari – den finns en som är rosa som är helt lovely!

    Kram

    2011-03-28 kl 9:31
  • radovic

    Ser ut som du haft en toppenhelg! Mycket sol ni fick.

    2011-03-28 kl 9:44
  • rosvgen

    Det låter helt fantastiskt! :) Trosa är en vacker liten by som vaknar till liv på sommaren ;) Kraam

    2011-03-28 kl 11:13
  • Catrin

    Åååh vad mysigt vi hade det! Snacka om kvalitetstid! Jag skulle gärna vilja ha dessa bilder, kan vi fixa det på något sätt? Jag har mest bilder från badet;) Kram kram

    2011-03-28 kl 11:51
  • Stina

    Ja, vi hade det supermysigt! Jag har mailat dig ett gäng med bilder! KRAMAR Maila gärna några från badet, de kommer inte upp i bloggen, I SWEAR!

    2011-03-28 kl 11:57
  • Lina

    Taaack för en underbar helg! Kommer jag leva på länge!

    Tur att man inser att man är en dålig förlorare, fi f*n.

    Stor kram!

    2011-03-28 kl 13:23
  • mymiracle

    NIIIICE! Å vilken tur med vädret! Kram

    2011-03-28 kl 21:57
  • Caroline

    gud vilka underbara bilder.. en mamma behöver helger som dessa ibland =) kram

    2011-03-28 kl 23:11
  • Stina

    Lina: Jag med! Men snart får jag nog abstinens, vi måste göra om det snart igen! Kram

    2011-03-30 kl 22:45
  • Stina S | stina@minbebis.com Livet bakom kulisserna på minbebis.com » Fredag och bara en dag kvar

    [...] Här är inlägget som gjordes för ett halvår sedan då vi hade tjejdygnet sist tillsammans. [...]

    2011-10-21 kl 9:05

Kommentera

*